Samopomocowa sieć rodziców
Pierwszym krokiem do zostania samorzecznikiem jest dołączenie do naszej grupy samopomocowej. Dowiedz się więcej o spotkaniach sieci w zakładce „Sieć rodziców”. Rodzice, którzy zdecydują się na pogłębianie swojej wiedzy i aktywność samorzeczniczą zostaną objęci dodatkowym programem specjalistycznych szkoleń i superwizji.
Szkolenia
Szkolenia weekendowe, dwudniowe (3 spotkania x 12h – 6 godzin dziennie) co dwa miesiące odbędą się w 2022 roku. Szkolenia mają przygotować przyszłych samorzeczników zarówno pod kątem umiejętności jak i postawy – determinacji do samodzielnego osiągania celów. W szkoleniach może wziąć udział 12 osób.
Realizacja szkoleń – Fundacja Prodeste.
Superwizja
Wsparcie superwizyjne dla każdego z samorzeczników, do końca trwania projektu w wymiarze 2h miesięcznie.
Interwencje samorzeczników
Każdy z samorzeczników podejmie działanie o charakterze interwencyjnym, poprawiającym jakość życia i prowadzącym do egzekwowania praw osób z niepełnosprawnością. Mogą to być dążenia do poprawienia funkcjonowania instytucji, np:
- audyty dostępności,
- zwiększanie transparentności działania,
- poprawa efektywności wydatkowania środków publicznych,
- poprawa jakości komunikacji,
- nowe procedury działania itp.
Plan działania
Każdy samorzecznik ustali we współpracy z superwizorkami Plan Działania do realizacji. Plan będzie określał cel ważny dla rodzica-samorzecznika i omówiony ze specjalistami sposób ich osiągnięcia.
Często zgłaszacie nam problemy, związane z urzędniczą bezdusznością, brakiem wiedzy pracowników instytucji, czy kadry szkolnej. We współpracy i na bazie doświadczeń Prodeste chcemy nauczyć SR samodzielnego mierzenia się z problemami, wzmocnić, wyposażyć w wiedzę i umiejętności do samodzielnego działania w imieniu własnym i innych osób w podobnej sytuacji.
Finansowanie interwencji
Na interwencje przewidujemy dofinansowania. Samorzecznik będzie mógł zgłosić koordynatorowi projektu konieczność poniesienia wydatków związanych z jego interwencją. Mogą to być zarówno specjalistyczne usługi prawne, eksperckie jak i np. wydatek za transport, czy drobne zakupy.
Warunkiem będzie wykazanie jego związku z przyjętym Planem Działania i niezbędności poniesienia wydatku.
Zakładamy dofinansowanie 10 skutecznych interwencji
Baza wiedzy
Interwencje będą dokumentowane irelacjonowane na stronie www Fundacji. Utworzymy specjalną podstronę dla samorzeczników. Zostaniecie przeszkoleni w zakresie aktualizacji WWW, prowadzenia profilu na Facebooku i korzystania z innych mediów społecznościowych. W efekcie powstanie baza wiedzy, wzorów pism i relacji z interwencji, będąca inspiracją i materiałem edukacyjnym dla podobnych działań w innych regionach Polski.
Spodziewany efekt: otwarta baza wiedzy ułatwiająca podejmowanie podobnych interwencji w innych miejscach i przez innych rodziców.
ważne informacje
Terminy
Szkolenia rozpoczną się na przełomie marca i kwietnia 2022. Wkrótce podamy bardziej szczegółowe informacje.
Plan pracy
Każdy z samorzeczników będzie pracował według przygotowanego z naszą pomocą planu pracy. Pomoże to doprecyzować cel, ustalić wymaganą pomoc zewnętrznych specjalistów i osiągnąć konkretne rezultaty.
Korzyści
Większa pewność siebie, zdobycie praktycznej wiedzy prawnej, technicznej, organizacyjnej, samodzielność w rozwiązywaniu wielu problemów napotykanych codziennie przez rodziców dzieci z niepełnosprawnościami i spektrum autyzmu.